Това показва доклад на организацията „Оксфам“, която се позовава на информация, предоставена от самите компании, съобщава economynews. Според данните сумата за 2015 г. представлява увеличение с 200 млрд. долара в сравнение с предишната година.

Без да е незаконно, компаниите „са използвали тайна мрежа от 1751 свои филиала в (държави) данъчни убежища, за да съхраняват“ своите печалби извън САЩ, се казва в доклада.

„Избягването на плащане на данъци се превръща в стандартна бизнес практика по света. Корпоративните данъчни мошеници мамят САЩ с приблизително 135 млрд. долара в неплатени данъчни приходи всяка година“, посочва Роби Силвърман, съветник към „Оксфам“.

Начело на списъка с компании, които държат парите си в офшорни данъчни убежища е „Епъл“ с над 200 млрд. долара, следвани от „Пфайзер“ със 193,6 млрд. долара и „Майкрософт“ със 124 млрд. долара.

Американското законодателство позволява на компании да държат приходите си от чуждестранна дейност в офшорни сметки за неопределено време, за да се избегнат корпоративни данъци, които са едни от най-високите в индустриализирания свят. И докато корпоративните данъци на федерално ниво обикновено са около 35%, то според „Оксфам“ тези 50 компании на практика поддържат ниво с около 10% по-ниско.

По време на своята предизборна кампания американският президент Доналд Тръмп предложи намаляване на данъците с 15% и позволяване на компаниите да върнат в страната своите офшорни капитали с еднократен данък от 10%.

„Оксфам“ разкритикува и двете предложения, посочвайки, че намаляване на данъците ще облагодетелстват печелившите компании и богатите акционери за сметка на програми за борба с бедността.

От организацията посочват, че в същото време с едно разрешение за връщане на средства в САЩ се „възнаграждават компаниите за това, че държат офшорни пари и избягват своите данъци“.