Служителите реагират с взимането на прекалено дълги обедни почивки и даже се стига до кражби. До този извод са стигнали американски психолози, предаде БТА.

Дори когато с викове и оскърбления началникът се опитва за повдигне моралния дух, например при треньори и сержанти, жертвите на това поведение започват да саботират работата на цялата организация.

По резултатите от онлайн анкета, в която са участвали 80 000 души, учените са подбрали 268 доброволци със среден трудов стаж от 9 години. Те са били помолени да оценят колко често ги ругаят, унижават и им се присмиват началниците им, а също да покажат дали това отношение е следствие на лошия им характер, или е специална тактика за повдигане на "бойния дух" на служителите.

Месец по-късно психолозите са попитали служителите дали са прибягнали до някакви протестни действия.

Оказало се, че честотата на "саботажите" е в пряка зависимост от броя на ругатните и заплахите от страна на началника, дори ако мерките са предприети с добри намерения.

Психолозите подчертават, че от лошото отношение не страдат само подчинените, а и самите началници. При това по-дългите отсъствия от работа, клюките и дори кражбите не се извършват от оскърбените сътрудници с цел отмъщение, а тъй като така работниците просто "изпускат парата".