"България не прави важните реформи" е оценката на ЕК за изпълнението на конвергентната програма и на националната програма за реформи на страната. Тази констатация бе повторена от депутата и бивш финансов министър Пламен Орешарски на брифинг на левицата в НС, цитиран от БГНЕС.

С 48 подписа от Коалиция за България и ДПС утре внасяме предложение за дебат по доклада-оценка на Европейската комисия за изпълнението на конвергентната програма и на националната програма за реформи на България. Това съобщи депутатът от Коалиция за България Корнелия Нинова.
Червените депутати смятат, че заключенията на ЕК са твърде остри към страната ни и че трябва да се обърне много специално внимание на препоръките в документа. Предлагали сме много добри идеи, но досега от ГЕРБ не ни чуват, при тях има подчертана безхаберност, заяви Нинова. Накрая на мандата си да се вземат в ръце и да допринесат нещо за развитието на България, призова тя.

В документа има критика, че все още темповете са прекалено бавни при усвояване на средствата по еврофондовете, макар че ГЕРБ се хвали много с постижения в тази сфера, заяви депутатът от КБ Драгомир Стойнев. Настояваме за нова оперативна програма "Образование и наука" и само ако заложим на този приоритет можем да имаме производителност, високи доходи и модерно общество, каза той. България е квалифицирана като страната в ЕС с най-висок процент на неграмотност, припомни народният представител Валентина Богданова една от най-смущаващите оценки в доклада.
Според Европейската комисия сивата икономика в България е достигнала една трета от БВП, което означава, че от нея се губят 25 млрд. лева, алармираха още червените.

Единствената добра новина в доклада е за прекратяването на процедурата за прекомерен бюджетен дефицит, който слезе под 3%, продължи Орешарски. Според него всички други критики и препоръки са доста обезпокоителни. От 2005 - 2006 година досега в тези документи се съдържат най-сериозните критики по отношението на нашите програмни документи за развитието на страната, подчерта Пламен Орешарски.

Неговото мнение е, че до този момент оценките са били доста смекчени. В най-силната област на страната - фискалната политика, има също много критики, добави депутатът. Заплахите за икономическия растеж и жизнения стандарт на българите остават, а в някои сектори дори се задълбочават. Докладът ясно посочва, че правителството е ограничило бюджетния дефицит, но това е станало за сметка на капиталови инвестиции. Неефективността на публичните разходи рискува дългосрочната устойчивост на публичните финанси, особено в областта на пенсионната и здравната система. Тяхната предвидимост и стабилност се подкопават. Според оценките и препоръките - за първи път, откакто сме членове на ЕС, е отчетена толкова лоша събираемост на приходите, подчерта Орешарски.